неділя, 16 вересня 2018 р.

Пізнаємо разом




16 вересня

80 років від дня народження

Миколи Сергійовича 

Пшінки (1938),

українського художника-ілюстратора

Микола Сергійович Пшінка народився в селі Сабадаш Черкаської області, де протікає річка з дивовижною назвою Гірський Тікич. «Небо, хмари, верби, очерет заввишки п'ять метрів — таких я більше ніде не бачив...», — зізнавався в одному з інтерв'ю Микола Сергійович. І понині він вдячний цій зеленій красі. Можливо, без цього всього і не став би художником.

 Ще зовсім малим він просив старшого брата намалювати коня і коли отримував малюнок — щастю не було меж. А коли пішов у перший клас і побачив у букварі намальовану скибку кавуна, цей "мистецький шедевр" вразив хлопчика на все життя. З тих пір вирішив навчитися так малювати. Микола почав перемальовувати все, що потрапляло на очі — від ілюстрацій в книгах до репродукцій картин, що висіли в сільських будинках. Малював на чому доведеться — адже папір був тоді рідкістю.
Після закінчення сільської десятирічки, юнак поїхав до Києва і поступив до ремісничого училища при заводі «Більшовик». У шістнадцять років став котельником, орудував важким молотом, клепав зсередини величезні котли. Проте дитяча мрія малювати була такою невідворотною, що сама подолала всі перешкоди. На щастя Миколи, при заводі тоді діяла художня студія, а при заводському будинку культури була багатюща бібліотека, де він багато читав. Тому згодом він успішно здав іспити на вечірнє відділення графічного факультету Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова. М. Пшінке пощастило з наставниками. Малюнок і живопис викладав Михайло Іванов, а диплом вручав академік графіки Василь Касіян. Після закінчення інституту Микола Пшінка два роки працював художнім редактором дитячого журналу «Барвінок», в 1970 році його запросили на роботу в дитяче видавництво «Веселка», а в 1975 році він став головним художником видавництва. За 40 років творчої роботи через руки і серце художнього редактора, головного художника М. Пшінки, минуло більше п'яти тисяч назв дитячих книжок. Його стараннями у видавництві «Веселка» створена власна школа мистецтва дитячої книжки, працює дизайн-центр, оснащений новітньою комп'ютерною технікою, що дає можливість підвищити рівень оформлення дитячої книжки.
Незважаючи на щоденну зайнятість у видавництві, народний художник України Микола Пшінка багато зробив і як художник-графік. Він проілюстрував понад п'ять десятків книг української та світової класики, фольклору, сучасних дитячих авторів. Кращі з них — «Прапороносці» О. Гончара, «Старий і море» Е. Хемінгуея, «Я-дитина України», «Міфи Давньої Індії», «Індійські народні казки», серія «Міфи і легенди Греції», книги з історії України та Києва у серії «Золоті ворота». Н. С. Пшінка брав активну участь у розробці книжкових серій для дітей, зокрема, «Українське відродження», «Світочі», «Український епос», «Мово рідна, слово рідне», «Золоті ворота», «Козаченьки», «Гетьмани України», «Кошові отамани Запорозької Січі», «Урок літератури», «Українській дитині».
Про художній рівень видань «Веселки», художнім редактором і дизайнером яких був М. Пшінка, свідчать численні дипломи міжнародних та всеукраїнських конкурсів «Мистецтво книги», нагороди та медалі за книжкові виставки в Києві, Львові, Москві, Братиславі, Лейпцигу, Софії і т. д. Рідний колектив нагородив М.С. Пшінку «Дипломом видавництва «Веселка» (1996) та Літературно-мистецькою премією імені Олени Пчілки (2004) — «за багаторічну подвижницьку працю в українській книжковій графіці та національному мистецтві книги, будівельнику видавничої справи в Україні, вірність «Веселка» та дітям — цвіту нації». А за художнє оформлення книг «Олімп. Книга 1 » та «Європа. Книга ІІ» Миколі Пшінці присуджена Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва за 2006 рік.
 Тож вітаємо із ювілеєм  видатного художника-ілюстратора , та бажаємо здоров'я, натхнення, успіхів та любові шанувальників!

                                             ( Із відкритих  інтернет джерел)

Немає коментарів:

Дописати коментар